2. Aromatoterapia trądziku

Aromatoterapia = aromaterapia to metoda leczenia rozmaitych chorób za pomocą substancji zapachowych, czyli aromatycznych. Do tego celu są wykorzystywane nie tylko olejki eteryczne, ale również i inne substancje o zupełnie odmiennym charakterze chemicznym. Jednakże w niniejszym Poradniku skupię się jedynie na olejkach, ze względu na ich duże rozpowszechnienie i łatwy do nich dostęp.

Aromaterapia polega na wdychaniu zapachów (aromatoterapia wziewna, inhalacyjna) różnych olejków, kąpielach w roztworach substancji zapachowych, doustnym zażywaniu olejków oraz zewnętrznym stosowaniu olejków na skórę lub błony śluzowe (wcieranie).

Do celów leczniczych należy wykorzystywać naturalne (!) substancje aromatyczne, a nie syntetyczne kombinacje imitujące dany zapach. Stosowanie sztucznych olejków jest niedopuszczalne; ponadto w tych fałszywych mieszaninach często są składniki szkodliwe, alergizujące, rakotwórcze i hepatotoksyczne. Dlatego apeluję o dokładne zapoznawanie się z informacjami zawartymi na opakowaniach olejków i kadzidełek.

Głównymi składnikami czynnymi olejków eterycznych są pochodne fenylopropanu, mono-, di- i seskwiterpeny, alkohole aromatyczne, aldehydy, estry, kumaryny, kwasy, tropolany, substancje azotowe, cyjanowe (odpowiedzialne za migdałowy zapach) i acetylenowe.

Olejki mają konsystencję płynną, są lotne z parą wodną, nierozpuszczalne w wodzie. Rozpuszczalne są jednak w tłuszczach, alkoholach i węglowodorach. Dzięki temu, że posiadają właściwości lipofilne, łatwo przenikają przez lipoproteinowe błony komórkowe. Zatem olejki są wchłaniane do krwi przez pęcherzyki płucne, skórę i ścianę przewodu pokarmowego, wywołując w efekcie działanie ogólne. W skórze i w tkance podskórnej uzyskują wysokie stężenie.

Wydalane są z ustroju tymi samymi drogami: przez płuca wraz z powietrzem wydychanym, przez nerki (wraz z moczem), przez wątrobę (wraz z żółcią), przez skórę (wraz z potem i łojem). Olejki wydzielając się z łojem wywierają bezpośredni wpływ leczniczy na zmiany trądzikowe oraz prekursory zmian trądzikowych, to jest wągry.

Metody aromatoterapii:

1. Aromatyczne kąpiele przeciwtrądzikowe: olejek herbaciany, olejek szałwiowy, olejek tymiankowy, olejek cynamonowy, olejek lawendowy, olejek jałowcowy, lub olejek geranium. Do wody kąpielowej wlać łagodnie pachnący płyn kąpielowy, a następnie dolać 8-10 kropli olejku i energicznie zamieszać. Kąpiel aromatyczna powinna trwać 30 minut. Całe ciało należy obficie i często opłukiwać wodą z olejkiem.

Pod prysznicem: namydlić całe ciało (oczywiście twarz także) żelem do kąpieli lub dobrym (glicerynowym) mydłem o słabym zapachu, następnie na dłoń nanieść 8-10 kropli olejku i natrzeć nim namydlone ciało. Masować 5-8 minut po czym spłukać wodą.

Do kąpieli proponuję także stosować preparaty złożone, często o innym przeznaczeniu, ale zawierające interesujące nas olejki i co ważne wysokiej jakości oraz w znakomitych zestawach:

Argol (Alba Thyment) - łyżeczka na pół wanny wody lub pod prysznic), Aromatol (Hasco Lek), Terpichol (Herbapol) - płyn, Rowachol (Rowa-Wagner) - płyn (8 kropli), Tripinol (Esparma) - płyn (10 ml na wannę wody lub 1 łyżeczka pod prysznic), Salviasept (Herbapol) - płyn. Po kąpieli podczas stosowania balsamu do ciała wetrzeć w skórę olejek eteryczny lub wybrany przez siebie aromatyczny preparat złożony.

2. Inhalacje: za pomocą specjalnych lampek wodnych lub olejowych należy rozpraszać zapach wymienionych wcześniej olejków lub preparatów złożonych w pomieszczeniu w którym się przebywa. Ten sam efekt można uzyskać gotując na małym ogniu wodę do której wprowadzono uprzednio 8-10 kropli olejku. Przed udaniem się na spoczynek proponuję także zraszać pościel mieszanką olejkowo-alkoholową (alkohol czysty 40-70% w ilości 50 ml + 10 kropli olejku herbacianego lub lawendowego).

W przypadku zmian na twarzy i szyi zalecam parówkę (w szerokim rondlu zagotować wodę, po czym wlać do niego 5 kropli olejku, nachylić się nad rondlem i poddać działaniu wydobywającej się pary) z dodatkiem olejku herbacianego, szałwiowego, imbirowego, lawendowego lub cynamonowego. Parówka twarzy powinna trwać ok. 10 minut i trzeba ją stosować co 5-7 dni, po czym zastosować odpowiednie maseczki (patrz apiterapia, rozdział V) oraz preparaty kosmetyczne. W czasie parówki warto nakryć głowę ręcznikiem, aby stworzyć coś w rodzaju parnego namiotu.

3. Zażywanie doustne: 2 razy dz. po 3-4 krople (na miodzie) olejku szałwiowego, tymiankowego, majerankowego, herbacianego, geranium, jałowcowego lub lawendowego. Można także stosować Argol (10 kropli 2 razy dz. na miodzie), Aromatol lub Rowachol (3-4 krople na miodzie 2 razy dz.).

Rp. 6. Mikstura olejkowa przeciwtrądzikowa.

Olejek lawendowy - 1 łyżeczka

Olejek tymiankowy - 1 łyżeczka

Olejek cedrowy - 1 łyżeczka

Olejek herbaciany - 1 łyżeczka

SP. Olejki zmieszać. Zażywać 3 razy dz. po 4 krople na miodzie. Stosować także do

wcierania w skórę trądzikową (po rozcieńczeniu z olejem winogronowym lub w tranie w proporcji 1:1), do kąpieli i inhalacji. Działa silnie odkażająco, przeciwzapalnie, immunostymulująco, przeciwbólowo i uspokajająco.

Rp. 7. Tonik aromatyczny przeciwtrądzikowy.

Olejek różany – 5 kropli

Olejek geranium lub wetiwerii – 5 kropli

Olejek lawendowy – 5 kropli

Olejek szałwiowy – 5 kropli

Olejek majerankowy – 5 kropli

Spirytus kamforowy - 50 ml

Spirytus salicylowy - 50 ml

Glicerol - 30 ml

Płyn Azucalen lub Azulan - 15 ml

Nalewka z arniki - 15 ml

Alkohol 40% - 50 ml

SP. Składniki wymieszać w następującej kolejności: do olejków wlać glicerol, Azucalen, nalewkę z arniki, wstrząsnąć; następnie wlać spirytus kamforowy i salicylowy, wymieszać i na końcu dodać alkohol 40%. Skórę przemywać 3-4 razy dziennie.

W: wszystkie rodzaje trądzików, zaskórniki czarne i głębokie, zapalenie mieszków włosowych, łojotok. Tonik działa oczyszczająco, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przciwroztoczowo, przeciwwirusowo, przeciwświądowo, przeciwropnie, przeciwłojotokowo, przeciwwysiękowo.

Rp. 8. Olej imbirowo-omanowy Tea-Apis przeciwtrądzikowy.

Korzeń omanu - pół szkl.

Kłącze imbiru (lub imbir - przyprawa) - pół szkl.

SP. Surowce rozdrobnić, zwilżyć alkoholem 40-70%, a następnie zalać 200 ml ciepłej oliwy (o temp. 60-70oC). Wytrawiać w szczelnie zamkniętym słoju i w chłodnym miejscu przez 5 dni, po czym przefiltrować przez gazę. Do wyciągu olejowego wlać 15 ml olejku herbacianego i 15 ml propolisu, wymieszać. Zażywać 2 razy dz. po 1 łyżeczce przez 30 dni. Następnie przerwać zażywanie na 2 tygodnie i wznowić kurację.

Stosować także do wcierania w schorzałe miejsca 2 razy dz.; po 2 godzinach lek zmyć tonikiem odtłuszczającym (Rp. 7, patrz rozdz. V).

                     Rp. 9. Mikstura imbirowo-jeżówkowo-arnikowa Lavenda.

Miód płynny - 100 ml

Pyłek kwiatowy - 2 łyżki

Olej imbirowo-omanowy Tea Apis (patrz Rp. 8) - 30 ml

Olejek herbaciany lub cedrowy - 5 ml

Vitamina A - krople - 5 ml

Vitamina E - krople - 5 ml

Nalewka z jeżówki Echinacea - 30 ml

Nalewka z arniki - 20 ml

Glicerol - 15 ml

Syrop klonowy - 30 ml

SP. Olejki zmieszać z gliceryną i witaminami, następnie dodać nalewki, syrop klonowy, miód i na końcu pyłek. Zażywać 2 razy dz. po 1 łyżeczce. Działa immunostymulująco (zwiększa odporność organizmu na choroby), tonizująco, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwzapalnie, regenerująco, odtruwająco.

Rp. 10. Maść AntyAcne Tea Apis.

Maść propolisowa - 20 g

Olejek herbaciany - 5 kropli

Olejek szałwiowy - 5 kropli

Maść z wit. A - 1 tuba

Krem Nivea - 1 opak.

Krem Tointex lub Cepan - 1 tuba

Olejek majerankowy - 5 kropli

SP. Składniki ucierać aż do uzyskania jednolitej masy. Stosować do leczenia wszystkich rodzajów trądziku. Chore miejsca smarować 3 razy dz.

 

Jeżeli chcesz zastosować aromatoterapię w przypadku trądziku wejdź na stronkę:

http://www.parazyt.gower.pl/oleum2003.htm

 

 

 

 

Krosno-Gdynia-Poznań 2000-2005