Olejek pichtowy - Oleum Pichtae

Abies siberian essential oil

Oleum Pini sibiricum

Fir needle siberian oil

 

dr Henryk Różański 

 

Strona archiwalna

Aktualizacja 23 listopad 2003 r.

 

 

W tym dziale przedstawiamy Państwu informacje na temat mało jeszcze popularnego w Polsce olejku pichtowego. Jak zwykle udostępniamy nasze receptury, tym razem zawierające olejek pichtowy. Oczywiście nasze preparaty mogą Państwo sporządzić samodzielnie przy pomocy łatwo dostępnych na rynku składników.

Podczas naszych badań spostrzegliśmy zachęcające rezultaty w terapii licznych schorzeń. Pozdrawiamy serdecznie i życzymy sukcesów w leczeniu różnych przypadłości.

 

 

 

Jodła białokora, pichta syberyjska,  albo inaczej jodła syberyjska - Abies sibirica (Ledeb. 1833; synonim Pinus sibirica (Ledeb.) Turcz. - należy do podgromady nagonasiennych drobnolistnych Conipherophytina, klasy iglastych Coniferopsida,  rodziny sosnowatych Pinaceae.

Inne synonimy tej rośliny to: Picea pichta (J. Forbes) Loudon, Pinus picea Pall.; Abies pichta (Lodd.) J. Forbes; ang. Siberian fir.

Jest to drzewo iglaste  dorastające do 40 m wysokości. Iglaste liście osiągają długość do 3 cm, szerokość 1,2-2 mm. Występuje w Chinach, Mongolii i na Syberii. Szyszki stojące do góry, do 8 cm długości, cylindryczne. Istnieją podgatunki i odmiany jodły syberyjskiej, np. var. semenovii (Fedtschenko) T.S. Liu 1972, sibirica ssp semenovii (Fedtsch.) Farjon 1990, A. semenovii Fedtschenko 1898, A. pichta kirghisorum Svoboda.

Jodła syberyjska dostarcza olejek eteryczny pichtowy = olejek pichtowy = Fir needle siberian oil = Fir (Siberian) Essential Oil = Abies siberian essential oil = Oleum Pini sibiricum, który jest ruchliwą cieczą o silnym balsamiczno-cytynowo-miętowym zapachu i terpentynowo-gorzkawym smaku, barwy żółtawo-zielonkawej lub cieczą bezbarwną. W składzie chemicznym zawiera octan bornylu, alfa-pinen, beta-pinen, kamfen, cineol, mircen. Najwięcej posiada octanu bornylu i kamfenu.

Olejek pichtowy jest dostępny w dobrze zaopatrzonych aptekach i w sklepach zielarskich. Kosztuje około 7-12 zł. Można także zakupić olejek pichtowy przez internet.

Naturalny olejek pichtowy można zażywać doustnie. Jeżeli producent zakazuje stosowania olejku do wewnątrz to taki olejek jest naszym zdaniem zanieczyszczony lub fałszowany i tym samym bezwartościowy (np. ekstrahowany rakotwórczymi rozpuszczalnikami lub źle oczyszczony z rozpuszczalników, fałszowany olejkiem  jodłowym zwykłym lub syntetycznym, zwiększany objętościowo terpentyną itd.). Z pewnością nie nadaje się wówczas do celów leczniczych. Olejek prawidłowo sporządzony jest leczniczy i powinien spełniać normy zawarte w narodowej Farmakopei, np. brytyjskiej, rosyjskiej. Powinien też posiadać atest HŻ (PZH).

 

Działanie farmakologiczne olejku pichtowego

 

Olejek pichtowy działa immunostymulująco (pobudza układ odpornościowy ustroju), żółciopędnie, żółciotwórczo, przeciwzapalnie, moczopędnie, przeciwobrzękowo, przeciwświądowo, przeciwdepresyjnie, wzmacniająco ogólnie, napotnie; reguluje wypróżnienia, wzmacnia serce, rozszerza drogi oddechowe ułatwiając oddychanie. Działa mukolitycznie (upłynnia śluz) i odkażająco na przewód pokarmowy, układ oddechowy i skórę. Wykazuje silny wpływ przeciwgrzybiczy, przeciwroztoczowy (zabija roztocze pasożytujące na skórze, w tym także nużeńca Demodex; do zwalczania roztoczy w skórze polecamy zmieszać olejek pichtowy z olejkiem sandałowym i z naftą w proporcji 1:1:1 – skórę zakażoną smarować 4 razy dz.), przeciwpierwotniakowy i przeciwbakteryjny. Odświeża skórę i oddech. Po zażyciu doustnym wchłania się wciągu 20-30 minut do krwi i limfy, wywierając działanie miejscowe i ogólne. Wydalany jest wraz z moczem, z potem, łojem, żółcią i powietrzem wydychanym przez płuca. Pobudza wydzielanie kwasu solnego, soku trzustkowego i jelitowego. Działa rozkurczowo (spazmolitycznie) i wiatropędnie. Zwiększa krążenie mózgowe, skórne, wieńcowe i w kończynach. Działa przeciwwysiękowo.

Olejek pobudza aktywność i liczbę makrofagów i granulocytów obojętnochłonnych, jest wymiataczem wolnych rodników i nadtlenków, przez co działa przeciwnowotworowo i opóźnia procesy starzenia tkanek, w tym skóry. Zwiększa syntezę cytokin, interferonu i TNF (Tumor Necrosis Factor). Jest silnym wirustatykiem (virustatica), czyli substancją hamującą replikację i dojrzewanie wirusów. Olejek pichtowy uszkadza osłonki lipoproteinowe wirusów i strukturę rdzenia nukleinowego wirusów. Zażywany dłuższy czas poprawia samopoczucie.

Olejek pichtowy działa przeciwłuszczycowo, przeciwtrądzikowo, zapobiega wypadaniu włosów, likwiduje łupież skóry owłosionej i pokrzywkę. Można stosować w leczeniu wyprysków u dzieci pod warunkiem, że nie dziecko nie jest uczulone na ten olejek.

 

Zastosowanie w lecznictwie

 

Wskazania do stosowania olejku pichtowego: ropnie na skórze, czyraki, liszaje, liszajce, grzybice skóry u układowe, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, trądziki, opryszczka, owrzodzenia, reumatyzm, artretyzm, przeziębienie, nieżyty układu oddechowego, chrypka, kaszel, zapalenie zatok obocznych nosa, kamica żółciowa, kolki, zaparcia, zapalenie gruczołu krokowego, niemoc płciowa, blednica skóry, słabe krążenie w kończynach (stale zimne, blade lub sine dłonie i stopy) i mózgowe, świąd skóry, ukąszenia owadów i pająków, użądlenia, zaburzenia trawienne, ból brzucha, skąpe miesiączkowanie stan przedmiesiączkowy i okresu przekwitania, bóle głowy, obrzęki, plamy na skórze.

 

Przeciwwskazania

 

Nie podawać osobom uczulonym na składniki olejku, kobietom w ciąży, kobietom karmiącym (w czasie laktacji). Nie podawać dzieciom do 3 roku życia.

 

Dawkowanie i stosowanie olejku pichtowego

 

Doustnie /per os/: co 4-6 godziny 3 krople na cukrze lub miodzie; przy chorobach zakaźnych i przeziębieniu – co 3 godziny 3 krople na miodzie (w razie silnego odbijania olejkiem podawać rzadziej).

W chorobach skóry, do wcierań wzmacniających, przeciwreumatycznych i przeciwbólowych, odprężających – po rozcieńczeniu z olejem winogronowym, oliwką lub olejem migdałowym w proporcji 1:1 (10 ml olejku pichtowego na 10 ml wybranego oleju rozcieńczającego).

 

Do wcierań przeciwłuszczycowych i przeciwtrądzikowych: 10 ml olejku pichtowego na 5 ml tranu ciekłego, oleju rycynowego, olejku migdałowego lub oleju winogronowego.

 

Miód pichtowy – Mel Pichtae: na każdą łyżkę miodu spadziowego lub lipowego dać 3 krople olejku pichtowego, zmieszać. Zażywać co 4 godziny po 1 łyżce w razie kaszlu, chrypki, utraty głosu z przyczyn zapalnych, osłabieniu serca, w przeziębieniu i chorobach zakaźnych (np. przy grypie).

 

Nafta pichtowa – Naphta Pichtae: 5-10 ml olejku pichtowego zalewamy 50 ml nafty czystej (najlepiej kosmetycznej); olejek dobrze rozpuszcza się w nafcie. Nafta pichtowa usuwa zaskórniki, roztocze ze skóry (np. nużeniec, dermatophagoides), oczyszcza dokładnie pory, rozmiękcza naskórek, usuwa łój, hamuje wydzielanie gruczołów łojowych. Zapobiega powstawaniu ropni i cyst ropnych, usuwa pryszcze, leczy zapalenie mieszków włosowych i gruczołów apokrynowych. Stosowana przez dłuższy czas usuwa przebarwienia i uelastycznia skórę. Znakomita do leczenia łuszczycy i trądzików oraz do dokładnego demakijażu. Wcierana we włosy zapobiega ich wypadaniu, leczy łuszczycę skóry owłosionej i łupież. Zapobiega łamliwości i rozdwajaniu włosów, przywraca naturalny połysk i puszystość włosów.

 

Rp.1. Mikstura ichtiolowo-patchulowo-sandałowo-pichtowa

Olejek pichtowy – 1 ml

Olejek patchulowy – 1 ml

Olejek sandałowcowy – 1 ml

Maść ichtiolowa – 1 tubka 20 g

Tran – 15 ml

SP. Składniki wymieszać starannie. Chore miejsca smarować 3-4 razy dz.

Wskazania: opryszczka, trądzik oporny na leczenie, łuszczyca, owrzodzenia, liszaje, liszajce, odmrożenia, oparzenia, odparzenia, łojotokowe zapalenie skóry, zapalenie mieszków włosowych, roztocze.

 

Rp.2. Mikstura pichtowo-propolisowa złożona

Olejek pichtowy - 5 ml

Olejek anyżowy – 1 ml

Olejek różany – 1 ml

Olejek sandałowy – 2 ml

Tran – 15 ml

Masć Arcalen – 1 tubka

Maść ichtiolowa – 1 tubka 20 g

Maść propolisowa, najlepiej 7% z Pasieki Barć – ½ opakowania 30 g

Witamina E w kroplach – 3 ml

Nafta kosmetyczna – 60 ml

SP. Składniki wymieszać starannie.

Schorzałą skórę smarować 3-4 razy dz. Wstrząsnąć przed użyciem.W skórę owłosioną wcierać co 3-5 dni pozostawić na 2 godziny, po czym umyć głowę w szamponie Selsun z selenem.

Wskazania: opryszczka, trądzik oporny na leczenie, łuszczyca, owrzodzenia, liszaje, liszajce, odmrożenia, oparzenia, odparzenia, łojotokowe zapalenie skóry, zapalenie mieszków włosowych, łupież skóry owłosionej, łuszczyca we włosach, wypadanie włosów, przebarwienia na skórze.

 

Rp. 3. Pasta pichtowo-lawendowo-geraniowa

Olejek pichtowy – 3 ml

Olejek Geranium – 2 ml

Olejek lawendowy – 2 ml

Pasta cynkowa – 1 łyżka

Maść Tormentiol – 1 łyżka

Składniki wymieszać starannie. Pryszcze i plamy  smarować 3-4 razy dz. Wstrząsnąć przed użyciem.

Pasta wysusza pryszcze, likwiduje cysty i grudki zapalne, tuszuje pryszcze, usuwa przebarwienia.

 

Rp. 4. Tonik pichtowo-melisowy efektywny

Olejek pichtowy – 4 ml

Nalewka melisowa – 15 ml

Sok cytrynowy – 15 ml

Olejek cytrynowy – 1 ml

Glicerol – 15 ml

Woda mineralna – 100-150 ml

Olejek wymieszać z gliceryną, nalewką i sokiem z cytryny, następnie dodać wodę mineralną, może być lekko gazowana lub lepiej wysoko zmineralizowana. Przechowywać w lodówce. Skórę przemywać 2-3 razy dziennie. Wstrząsnąć przed użyciem.

Działanie: przeciwłojotokowe, rozjaśniające, przeciwplamicze, uelastyczniające, przeciwzapalne, odżywiające, przeciwzaskórnikowe, przeciwroztoczowe, pojędrniające, poprawiające ukrwienie skóry, przyśpieszające regenerację skóry.

 

Rp. 5. Tonik pichtowo-ogórkowy z witaminą C

Olejek pichtowy – 4 ml

Olejek różany – 1 ml

Glicerol – 15 ml

Sok ze świeżego ogórka – 30 ml

Witamina C w drażetkach – 4 drażetki po 200 mg (0,2 g)

Woda wysoko zmineralizowana – 150 ml

Olejki wymieszać z glicerolem, a potem z sokiem ogórkowym. Z drażetek witaminy C energicznie zmyć żółtą osłonkę w ciepłej bieżącej wodzie. Umyte drażetki rozgnieść i rozpuścić w wodzie mineralnej. Oba roztwory połączyć. Przechowywać w lodówce. Wstrząsnąć przed użyciem. Aby uzyskać sok ze świeżego ogórka wystarczy go zetrzeć na tarce i wygnieść na sitku.

Skórę przemywać 2-3 razy dz.

Działanie: wybielające, odżywcze, antyseptyczne, oczyszczające pory, przeciwzaskórnikowe, pojędrniające,  przeciwroztoczowe, przeciwplamicze, przeciwzapalne, przeciwwysiękowe, przeciwtrądzikowe.

 

Rp. 6. Płyn pichtowo-sandałowcowy z kwasem salicylowym i witaminą C peelingujący chemicznie

Olejek pichtowy – 4 ml

Olejek sandałowy – 1 ml

Sok z cytryny – 15 ml

Polopiryna  C – tabletki musujące – 3 tabl.

Glicerol – 15 ml

Woda mineralna – 150 ml

Olejki połączyć z glicerolem i sokiem cytrynowym. Polopirynę C rozpuścić
w wodzie mineralnej. Oba roztwory połączyć. Skórę przemywać 2 razy dz.

Działanie: rozmiękczające na naskórek, usuwające martwy naskórek, złuszczające, przyśpieszające regenerację naskórka, usuwające zaskórniki, odżywcze, poprawiające ukrwienie skóry, usuwające plamy i niewielkie blizny.

 

Rp.7. Tonik pichtowo-cytrynowy z witaminą P i C uszczelniający skórne naczynia krwionośne

Olejek pichtowy – 3 ml

Olejek cytrynowy – 2 ml

Nalewka arnikowa (dostępna w aptekach) – 5 ml

Nalewka (intrakt lub sok stabilizowany) z kasztanowca (dostępne w aptekach) – 5 ml

Glicerol – 15 ml

Sok z cytryny – 15 ml (1 łyżka)

Witamina C w drażetkach 0,2 g (4 drażetki)

Woda mineralna wysoko zmineralizowana – 150 ml

Olejki wymieszać z nalewkami i glicerolem. Z drażetek witaminy C zmyć pod bieżącą wodą żółte otoczki. Umyte drażetki rozgnieść i rozpuścić w wodzie mineralnej. Oba roztwory połączyć. Skórę przemywać 2 razy dz.

Działanie: uszczelniające i wzmacniające naczynia krwionośne w skórze, przeciwplamicze, rozjaśniające cerę, przeciwtrądzikowe, uelastyczniające, pojędrniające, odżywcze.

Wskazania: teleangiektazje, trądzik różowaty, plamy, plamice, dermatozy, utrata elastyczności skóry.

 

Rp.8. Krem lekki pichtowy

Olejek pichtowy – 5 ml

Krem Nivea – 50 ml (1 opakowanie)

Składniki wymieszać. Krem wklepywać w skórę 1-2 razy dz. Wykazuje typowe działanie dla olejku pichtowego.

 

Rp. 9. Maść ziołowo-pichtowa gojąca

Olejek pichtowy – 5 ml

Maść nagietkowa – 1 łyżka

Maść arnikowa, np. firmy Elissa – 1 łyżka

Olejek ze słodkich migdałów lub olej winogronowy – 5 ml

Maść Tormentiol – 1 łyżka

Maść tranowa lub tran ciekły – 1 łyżka

Składniki wymieszać. Bardzo cenna maść przyśpieszająca regenerację naskórka i skóry właściwej (pobudza ziarninowanie i naskórnikowanie), przeciwzapalna , antyseptyczna, przeciwwysiękowa i odżywcza. Chore miejsca smarować kilka razy dz. Można stosować w opatrunku zamkniętym.

Wskazania: suche zapalenie skóry, warg i narządów płciowych, łuszczenie się małżowiny usznej, łuszczenie i obrzęk warg, łuszczenie się nosa, spierzchnięte i wysuszone stopy oraz dłonie, stan zapalny skóry twarzy, zapalenie mieszków włosowych, wypryski nieznanego pochodzenia, przewlekłe alergie skórne, owrzodzenia, oparzenia, odparzenia, odleżyny, rozpadliny skórne, trudno gojące się rany i otarcia skóry. Można stosować u małych dzieci.

 

Rp. 10. Maść pichtowo-propolisowa uniwersalna

Olejek pichtowy – 5 ml

Maść /krem/ allantoinowa lub linomag  (albo Tointex krem) – 1 łyżka

Maść nagietkowa – 1 łyżka

Maść arnikowa, np. firmy Elissa – 1 łyżka

Olejek ze słodkich migdałów lub olej winogronowy – 5 ml

Maść propolisowa, np. firmy Barć – 1 łyżka

Maść Tormentiol – 1 łyżka

Maść tranowa lub tran ciekły – 1 łyżka

Składniki wymieszać. Bardzo cenna maść przyśpieszająca regenerację naskórka i skóry właściwej (pobudza ziarninowanie i naskórnikowanie), przeciwzapalna, antyseptyczna, przeciwwysiękowa i odżywcza.

Zastosowanie - jak wyżej.

 

 

Receptury i dokument chronione prawami autorskimi

H. Rozanski

Krosno-Poznań

2000-2003