Blizny i przebarwienia po trądziku

(uzupełnienie)

 

Henryk Różański

 

 

Niejednokrotnie po wyleczeniu zmian trądzikowych pozostają na skórze blizny i przebarwienia. Istnieje wiele sposobów aby je usunąć.

Podane tutaj metody można zastosować w przypadku niewielkich (płaskich) blizn oraz plam typowo potrądzikowych.

 

1.      Dermabrazja jest to usuwanie warstw naskórka za pomocą lasera (CO2) lub frezy. Po dermabrazji następuje regeneracja naskórka. Dermabrazję wykonuje się przy miejscowym (np. chlorek etylu) lub ogólnym znieczuleniu. Po zabiegu przez 1-2 tygodnie występuje rumień na skórze, który zanika. Skóra jest jednak gładka i napięta. Przez 4 miesiące od zabiegu nie należy wystawiać skóry na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jest to skuteczna metoda usuwania blizn, teleangiektazji i przebarwień po trądziku. Zabieg wykonują kosmetolodzy lub dermatolodzy. Cena zabiegu jest różna, w zależności od placówki, rodzaju znieczulenia i obszaru ścieranej powierzchni skóry – 500-1500 zł.

2.      Chemiczne złuszczanie naskórka: za pomocą kwasów: kwasu trójchlorooctowego, kwasu glikolowego, kwasu salicylowego, kwasu mlekowego; ponadto związków fenolowych, mieszanin kwasów (retinolowy, azelainowy, mlekowy). Mechanizm polega na spowodowaniu koagulacji białek naskórka, martwicy, a następnie złuszczeniu martwego naskórka, na miejsce którego powstaje nowy. Zabieg kosztuje od 250 do 1200 zł, zależnie od placówki, rodzaju wykorzystanego kwasu i wielkości obszaru skóry złuszczanej. Likwiduje blizny i przebarwienia, wygładza skórę.

3.      Acne-Derm (16 zł) - krem, Skinoren (44 zł) – żel, krem, Hascoderm (29 zł) - krem – preparaty zawierające kwas azelainowy o działaniu keratolitycznym, przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym i wybielającym. Usuwają przebarwienia. Stosuje się dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Leczą trądzik i zapobiegają powstawaniu nowych zaskórników i zmian trądzikowych.

4.      Rezorcyna – 1,3-dihydroksybenzen – związek fenolowy o silnych właściwościach redukujących, keratolitycznych i złuszczających naskórek. Niszczy bakterie, grzyby, pierwotniaki, roztocze. Działa przeciwłojotokowo, przeciwgnilnie, przeciwzaskórnikowo. Usuwa przebarwienia i małe blizny. Maksymalne stężenie w preparatach do samodzielnego użycia w domu wynosi 15%. Substancja może  wywołać ostrą reakcję alergiczną. Najczęściej stosowana w formie roztworu alkoholowego i wodno-alkoholowego. Miejscowo może być stosowana w postaci maści. Do zwalczania łojotoku i zakażeń grzybiczych, roztoczowych czy bakteryjnych w roztworach wodno-alkoholowych 5%. Rezorcyna jest składnikiem płynu Adonis-Afrodyta o działaniu antyseptycznym, przeciwłojotokowym i przeciwzapalnym. Zbyt mała zawartość rezorcyny nie zapewnia jednak skutecznego złuszczenia naskórka. Adonis-Afrodyta długotrwale stosowany powoduje jednak rozjaśnienie plam potrądzikowych.

5.      Pasta rezorcynowa Unny. Rezorcyna wchodzi w skład pasty rezorcynowej Unny 40%, która obecnie jest rzadko stosowana, jednakże skuteczna: rezorcyna 40 g + tlenek cynku 10 g + kwas salicylowy 2 g + smalec konserwowany benzoesanem – 28 g. Pastę stosuje się przez 3 dni 2 razy dziennie. Rumień i uczucie pieczenia skóry po zastosowaniu pasty Unny trwa 5-7 dni. Pastę nakłada się na 5-8 minut po czym zmywa starannie naftą kosmetyczną z olejkiem rycynowym lub eterem z dodatkiem oliwy. Na plecach można pastę trzymać do 20 minut. Należy zachować szczególną ostrożność. Po zabiegu skórę należy smarować olejem wiesiołkowym, tranem, olejkiem migdałowym lub olejem ogórecznikowym. Zabieg może być przeprowadzony tylko pod kontrolą dermatologa lub kosmetologa.

6.      Kwas trójchlorooctowy jest najsilniejszym kwasem organicznym. Do złuszczania naskórka wykorzystuje się 40% roztwory. Zabieg wykonuje tylko dermatolog lub kosmetolog. Zabieg polega na posmarowaniu skóry roztworem kwasu. Dochodzi do koagulacji białka (z punktu widzenia patologa jest to oparzenie chemiczne!), co przejawia się zbieleniem skóry. Następnie powstaje rumień, stan zapalny, obrzęk. W ciągu kilku dni wykształca się strup barwy miodowej lub brunatnej, który odpada od skóry w formie pękającej warstwy w ciągu 7-14 dni. Niekiedy dla ułatwienia i kontroli odpadania strupa stosuje się po tygodniu okłady z gazy nasączonej w oliwie. Skóra po zabiegu wymaga odpowiedniej pielęgnacji, o czym powinien pacjenta poinformować dermatolog lub kosmetolog.

7.      Kwas salicylowy – w roztworach 20% powoduje wybielenie skóry i złuszczenie naskórka, podobnie jak wyżej. W domowych warunkach możliwe jest stosowanie przemywania skóry z przebarwieniami 1 raz dziennie roztworem 10% w alkoholu 70%. Jeśli skóra złuszcza się nadmiernie należy stosować roztwory 5% w alkoholu 40%.

8.      Kwas askorbinowy z kwasem salicylowym: kwas askorbinowy (witamina C) – 5 g, kwas salicylowy (lub acetylosalicylowy) - 3 g, alkohol 40% - 100 g – roztwór złuszcza naskórek i wyraźnie wybiela skórę. Stosować 1-2 razy dziennie.

9.      Mocznik – urea – w roztworach 5-10%  wodno-alkoholowych działa wybielająco i keratolitycznie. Do własnych potrzeb można nabyć czysty mocznik w sklepach ogrodniczych (granulowany) i sporządzać roztwory 5% w alkoholu 40%.

10. Nadtlenek benzoilu – (benzoyl peroxide) – posiada właściwości utleniające, wybielające, przeciwzaskórnikowe, keratolityczne, przeciwłojotokowe. Przyśpiesza tworzenie nowego naskórka. Stosowany do produkcji żeli, kremów, toników, roztworów, np. Benzacne, Brevoxyl, Akncefug, Acneroxid, Lubexyl. Skojarzony z peeling’ami mechanicznymi lub chemicznymi doprowadza do usunięcia przebarwień i małych blizn.

11. Allantoina – 5-ureidohydantoina, pochodna mocznika łatwo przenikająca do naskórka z powodu amonowego charakteru i powinowactwa do białek. Zmiękcza naskórek (keratolitycznie), usuwa strupy i martwy naskórek, w większych stężeniach działa złuszczająco. Pobudza naskórnikowanie, czyli powstawanie nowego naskórka, zwłaszcza po skojarzeniu z witaminą A. Posiada właściwości rozjaśniające cerę. Przyśpiesza gojenie ran, oparzeń, owrzodzeń, nadżerek, zapobiega zmianom ropnym. Leczy wiele wyprysków. Należy ją stosować wiele miesięcy (najlepiej do codziennej pielęgnacji skóry), aby efekty były widoczne. Usuwa przebarwienia.

 

Preparaty alantoinowe, które można wykorzystać do usuwania przebarwień i małych blizn

 

Nazwa preparatu z allantoiną

Producent

Składniki dodatkowe w preparacie

Cena
w przybliżeniu

Wskazania

Alansil (Terpol) aerozol 200 ml

Dexpantenol o działaniu przeciwzapalnym i przyśpieszającym regenerację naskórka.

-

Przebarwienia, małe blizny

Alantan (Unia) – maść 2%

Alantan Plus – krem

Alantan Plus – maść

Cepan – krem 1%

-

Dekspantenol

Dekspantenol

Wyciąg z cebuli, wyciąg z rumianku, heparyna – działanie przeciwzapalne, poprawiające ukrwienie miejscowe skóry.

Ok. 5 zł

Ok. 6 zł

Ok. 6 zł

Ok. 11 zł

Przebarwienia, małe blizny

Alantavit (Coel) – maść 1%

Witamina A, witamina D

Witamina A i D działają również rozjaśniająco na cerę, przeciwzaskórnikowo, zapobiegają zmianom ropnym, przyśpieszają regenerację skóry.

Ok. 8 zł

Przebarwienia, małe blizny

Alcepalan (Herbapol Poznań) – żel 1%

Wyciąg z cebuli, heparyna

Heparyna działa przeciwzapalnie, polepsza ukrwienie skóry, działa przeciwzakrzepowo. Wyciąg z cebuli przyśpiesza regenerację, działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, poprawia ukrwienie skóry.

Ok. 6 zł

Przebarwienia, małe blizny

Tointex – (GlaxoSmithKline Pharmaceuticals S.A.) – krem 2%

Wyciąg z nagietka i rumianku, heparyna.

Ok. 7 zł

Małe blizny i przebarwienia

Linoeparol (Agropharm) – krem 2%

Olej z wiesiołka, tokoferol = witamina E.

Ok. 6 zł

Małe blizny i przebarwienia

Działa przeciwtrądzikowo dzięki witaminie E, witaminie FF zawartej w oleju wiesiołkowym

Dernilan (Herbapol Wrocław) – maść 3%

Kwas salicylowy 1%, kamfora 1%, witamina PP 2,5%

Poprawia krążenie, działa złuszczająco, wybielająco, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie.

Ok. 5 zł

Blizny i przebarwienia

Alliogel (Herbapol Poznań) – żel 1%

Wyciąg z czosnku, heparyna, rutyna.

Ok. 6 zł

Blizny i przebarwienia, teleangiektazje, wysięki w bliznach, trądzik różowaty, trądziki nietypowe (zawodowe, kosmetyczne, sterydowe, polekowe)

 

 

Preparaty do domowego użycia usuwające plamy i małe blizny po trądziku

 

Rp. Płyn 1

Polopiryna S – 5 tabletek (rozpuścić w 50 ml wody)

Witamina C – draż. 200 mg – 5 drażetek (zmyć  żółtą otoczkę i rozpuścić w roztworze polopiryny S)

Sok cytrynowy – 15 ml

Spiritus salicylowy lub mrówczany – 100 ml

Olejek cytrynowy, grejpfrutowy lub Geranium – 5 kropli

Składniki wymieszać. Skórę przemywać 2 razy dz. w ciągu dnia. Jednocześnie stosować krem Tointex, preparaty allantoinowe lub preparat z kwasem azelainowym (np. na noc).

 

Rp. Płyn 2

Roztwór kwasu mlekowego 5% w wodzie - 50 ml

Sok cytrynowy – 15 ml

Witamina C – draż. 200 mg – 5 drażetek (zmyć w ciepłej wodzie żółtą otoczkę i rozpuścić w soku cytrynowym)

Azulan – 5 ml

Woda mineralna gazowana – 50 ml

Spirytus kamforowy – 30 ml

Składniki wymieszać. Skórę przemywać 2 razy dziennie. Jednocześnie stosować preparaty z nadtlenkiem benzoilu do mycia i smarowania.

 

Rp. Płyn 3

Benzacne – żel 5% - 1 tubka

Żel do mycia ciała lub szampon dla dzieci – 200 ml

Imbir sproszkowany – 2 łyżki

Olejek cytrynowy – 1 ml

Składniki wymieszać. Skórę myć 2-3 razy dziennie (masować kilka minut, spłukać woda).

 

Rp. Płyn 4

Mocznik – 5 g

Woda mineralna bogata w siarkę, np. Zuber - 55 ml

Spirytus kamforowy – 45 ml

Składniki wymieszać. Skórę przemywać 2 razy dziennie.

 

 

 

 

Krosno 2004