Antybiotyki jako leki i stymulatory wzrostu

 Home  Charakterystyka wybranych antybiotyków  Alternatywy dla ASW  Linki  Cool Sites
 
Achromycyna
Amikacyna
Bacytracyna
Chloramfenikol
Chlorotetracyklina
Cykloseryna
Dawercyna
Doksycyklina
Erytromycyna
Flawomycyna
Gentamycyna
Gramicydyna
Linkomycyna
Metacyklina
Minocyklina
Neomycyna
Nowobiocyna
Oksytetracyklina
Oleandomycyna
Penicylina
Polimiksyna
Rolitetracyklina
Ryfampicyna
Tetracykliny
Tylozyna
Wankomycyna
Wirginiamycyna

Chloramfenikol, czyli detreomycyna

Chloramfenikol otrzymywany był dawniej ze Streptomyces venezuelae, obecnie syntetycznie. Znane są 4 odmiany stereoizomeryczne, najsilniej działa forma D(-)treo-. Łatwo i szybko ulega wchłonięciu z jelit do krwi (w ciągu 1,5 h). Przenika do wszystkich tkanek, także do płodu, mleka i mózgu. Okres półtrwania 5 h. Wydalany jest z moczem i żółcią. Hamuje polimeryzację aminokwasów do polipeptydów w komórkach bakterii.

Działa na bakterie gram dodatnie, bakterie gram ujemne, szczególnie silnie na Salmonella, Haemophilus influenzae, Klebsiella pneumoniae, Proteus. Hamuje rozwój bedsonii, riketsji, krętek, Chlamydia i Mycoplsma.

Nie działa na pałeczki ropy błękitnej, prątki i niektóre laseczki, Nocardia, Pseudomonas aeruginosa, Acinetobacter.

Antybiotyk jest toksyczny, uszkadza głównie szpik kostny (wywołuje wówczas niedokrwistość aplastyczną, częstość 1:4000-1:100.000). Jest to antybiotyk neurotoksyczny i oftalmotoksyczny. Wywiera wpływ immunosupresyjny, zmniejszając odporność organizmu na infekcje.

Stosowany w zakażeniach Haemophilus influenzae, w zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych (Meningococcus, Streptococcus, Haemophilus), zakażeniach Streptococus pneumoniae, Neisseria meningitidis, w infekcjach riketsjami, w leczeniu ropni mózgu, infekcjach Bacteroides fragilis i in. beztlenowcami, w leczeniu salmonellozy.

Dawki: 50 mg/kg masy ciała/24 h. Dawkę dobową należy podzielić i podawać co 6 godzin. Ponadto preparaty chloramfenikolowe do miejscowego leczenia (maści, roztwory, zasypki, pasty, zawiesiny).

 
 
Dokument chroniony prawami autorskimi
dr Henryk Różański
Poznań 2005