Antybiotyki jako leki i stymulatory wzrostu

 Home  Charakterystyka wybranych antybiotyków  Alternatywy dla ASW  Linki  Cool Sites
 
Achromycyna
Amikacyna
Bacytracyna
Chloramfenikol
Chlorotetracyklina
Cykloseryna
Dawercyna
Doksycyklina
Erytromycyna
Flawomycyna
Gentamycyna
Gramicydyna
Linkomycyna
Metacyklina
Minocyklina
Neomycyna
Nowobiocyna
Oksytetracyklina
Oleandomycyna
Penicylina
Polimiksyna
Rolitetracyklina
Ryfampicyna
Tetracykliny
Tylozyna
Wankomycyna
Wirginiamycyna

Gentamycyna – Gentamycin

Gentamycyna to w rzeczywistości mieszanina gentamycyny C1, C1A i C2. Należy do aminoglikozydów. Wytwarzany jest przez Micromonospora purpurea. Działa bakteriobójczo na gronkowce i pałeczki tlenowe Gram ujemne. Na gentamycynę są wrażliwe Escherichia coli, Enterobacter, Serratia, Salomonella, Shigella, Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella. Staphylococcus aureus jest wrażliwe na gentamycynę. Nie działa na drożdżaki, Mycobacterium tuberculosis i beztlenowce. Działa efektywniej w środowisku zasadowym.

Jest nefrotoksyczna, ototoksyczna (uszkadza słuch i narząd równowagi) i hepatotoksyczna.

Stosowana jest w leczeniu ciężkich infekcji układowych, np. układu moczowego. Często jest kojarzona z innymi antybiotykami: metronidazolem, cefalosporynami i penicylinami.

Oporność bakterii na gentamycyne wykształca się szybko. Nie ulega wchłonięciu z przewodu pokarmowego do krwi, dlatego jest stosowana pozajelitowo. Okres półtrwania wynosi 3 h. Z białkami krwi ulega połączeniu w 30%. U pacjentów z gorączką i oparzeniami osiąga małe stężenie we krwi. Słabo przenika do tkanek oskrzeli. Nie przechodzi do płynu mózgowo-rdzeniowego. Przenika do płodu i mleka. Wydalana jest z moczem.

Dawki: domięśniowo 0,003-0,005/kg masy ciała na 24 h, w 3 dawkach podzielonych. Ponadto w kroplach, kremie i maści do oczu, a także na drutach chirurgicznych.

 

gentamycyna

gentamycyna

 


gentamycyna

 
Dokument chroniony prawami autorskimi
dr Henryk Różański
Poznań 2005