Eleuterozydy - Eleutheroside


Eleutherococcus  senticosus

Eleuterozydy należą do glikozydów fenolowych i saponinowych, lignanów i terpenów występujących między innymi w eleuterokoku kolczastym (żeń-szeń syberyjski) Eleutherococcus senticosus Maxim. = Acanthopanax senticosus Harms z rodziny araliowatych (Araliaceae). Eleutherococcus występuje w Azji (Chiny, Japonia, część azjatycka Rosji, Mongolia). Z rośliny pozyskuje się kłącze z korzeniami Rhizoma Eleutherococci. W surowcu występują związki czynne:

  1. Glikozydy saponinowe pochodne kwasu oleanolowego
  2. Syringina = Eleuterozyd B
  3. Syringarezynol = Eleuterozyd D
  4. Eleuterozydy E, I, K, L, M
  5. Saponiny sterydowe = Eleuterozyd A

 

Eleuterozydy pobudzają ośrodkowy układ nerwowy, zwiększają zdolności adaptacyjne organizmu, podnoszą wydolność psychiczną i fizyczną. Poprawiają ogólne samopoczucie, wywierają wpływ immunostymulujący, zwiększają tolerancję na stres. Eleuterozydy nasilają i aktywują procesy detoksykacji (odtruwania) i wydalania szkodliwych metabolitów. Usprawniają procesy uczenia się, koncentracji, przypominania. Podnoszą aktywność życiową po wielomiesięcznym regularnym zażywaniu. Stosowany jest jako naturalny środek dopingujący psychicznie i fizycznie, w celu podniesienia zdolności uczenia, usprawnienia przypominania i kojarzenia informacji, podniesienia odporności organizmu na choroby i stres. Podawany osobom starszym i dzieciom. Niekiedy zalecany również przy impotencji i zaburzeniach hormonalnych (chodzi o układ dokrewny wydzielający hormony sterydowe).

Z kłączy uzyskiwany jest ekstrakt płynny - Extractum Eleutherococci zawierający, co najmniej 0,12% eleuterozydów (5 ml 2-3 razy dziennie, rano i wieczorem). W Polsce dostępne są nowoczesne preparaty zawierające w składzie wyciągi z eleterokoka, np. Syberian (Siberian), Eleuterosol. Eleuterozydów nie należy zażywać popołudniu, bowiem powodują bezsenność. Efekty działania eleuterozydów są widoczne po co najmniej 30-dniowym zażywaniu.

Z własnych doświadczeń zalecam łączenie (kojarzenie) eleuterozydów z wyciągiem z dziurawca - Hypericum, z wyciągiem z miłorzębu - Ginkgo, wyciągiem z przęśli – Ephedra, z cynaryzyną lub z preparatami koffeinowymi.

 

 


Eleuterozyd E