Deanol acetamidobenzoate (Bimanol, Deaner)Deanol

Deanol acetamidobenzoate (Bimanol, Deaner), 4-(acetylamino)benzoic acid compound with 2-(dimethylaminoethanol); sól 2-dwumetyloaminoetanolowa kwasu p-acetamidobenzoesowego jest krystalicznym białym proszkiem  o temp. topn. 160oC, rozpuszczalnym w wodzie. Czysty deanol jest 2-dimetyloaminoetanolem, cieczą o temp. wrzenia 135oC, rozpuszczalną w eterze, alkoholach i wodzie. Posiada działanie stymulujące OUN, bowiem stanowi prekursor do syntezy acetylocholiny. Poprawia pamięć i koncentrację oraz zdolność uczenia się i kojarzenia. W lecznictwie łączony również z kwasem N-acetyloglutaminowym. Pod względem chemicznym należy do III-rzędowych amin. Działa przeciwdepresyjnie, ułatwia zasypianie, ale równocześnie podnosi sprawność umysłową. Od dawna stosowany w stanach zmęczenia i wysiłku psychofizycznego, w depresji, w neurastenii, w zaburzeniach behawioralnych behawioralnych dzieci, w moczeniu nocnym, nieotrzymaniu kału u dzieci, w stanach zaburzeń świadomości po urazach, po zatruciach, w przebiegu miażdżycy. Jest bezpieczny w stosowaniu.

Stosowany w dawce 50 mg 3 razy dziennie (150 mg/dobę). Pierwsze wyraźne efekty stosowania deanolu widoczne są po 1-2 miesiącach. Dawka podtrzymująca: 25 mg 2 razy dziennie. Korzystne jest stopniowe zwiększanie dawki leku, aż do osiągnięcia 150-300 mg/dobę, po czym stopniowe powracanie do dawki podtrzymującej.

Deanol (Deaner) wprowadziła do lecznictwa firma Riker w 1958 roku. Deanol  acetamidobenzoate opatentowano w Anglii w 1961 roku. Na początku lat 60. XX wieku deanol wprowadzono również w Polsce pod nazwą Bimanol (Polfa).