Leczenie trądziku ziołami wg Witolda Poprzęckiego, 1988 r.Witold Poprzęcki - wybitny, aczkolwiek niedoceniany w Polsce zielarz i fitoterapeuta praktyk. Autor wielu publikacji na temat ziołolecznictwa.
Odkąd pamiętam W. Poprzęcki swoimi poglądami wywarł na mnie ogromne wrażenie, stał się dla mnie mistrzem, dlatego często przytaczam jego metody leczenia w swoich publikacjach.
Prace W. Poprzęckiego cechują: przystepność, prostota przekazu wiedzy, brak nadmiernego filozofowania. Zielarz ten rzeczywiście znał się na ziołach i preparatach galenowych pochodzenia roślinnego. Posiadał wiedzę praktyczną. Opisywał rośliny lecznicze pomijane w innych publikacjach. Podawał konkretne sposoby (i co ważne dawki) wykorzystania danego zioła.
Zobaczmy co Witold Poprzęcki doradzał cierpiącym na trądzik - acne.

1. W. Poprzęcki uważa, że trądzik jest objawem zaburzeń przemiany materii i awitaminozy (braku witamin): B1, B2, B6 i B12.
2. W związku z tym należy uzupełnić dietę w witaminy o dużej biodostępności (przyswajalności), czyli naturalnego pochodzenia. W. Poprzęcki był przeciwnikiem zażywania syntetycznych witamin. Jego zdaniem słusznym i prawidłowym źródłem witamin jest dobre pożywienie i zróżnicowana dieta, i oczywiście zioła.
3. Czynić ciepłe okłady z rozparzonego nasienia kozieradki lub kwiatu rumianku na godzinę lub dłużej.
4. Zażywać doustnie sok z mniszka: 3-4 razy dziennie po 30-40 kropli (sok z mniszka jest dostępny w aptekach i sklepach zielarskich).
5. Chlorofilan (maść) - skórę trądzikową smarować na noc, rano zmywać sokiem z cytryny lub ogórka. Maść chlorofilowa niegdyś dostępna, obecnie nie jest produkowana. Można ją przygotować samodzielnie ucierając świeże zmielone ziele pokrzywy lub świeżego szpinaku z masłem naturalnym lub oliwką zieloną na jednolitą masę. Można również do maści nagietkowej lub krwawnikowej (te są dostępne w sprzedaży) dodać miazgę ze szpinaku lub pokrzywy i ucierać do uzyskania jednolitej zielonej masy. Przechowywać w lodówce.
5. Liść orzecha włoskiego, ziele krwawnika, korzeń łopianu, kłącze perzu, ziele bratka, wysuszone, zmieszać w równych proporcjach, zmielić na proszek i zażywać 3-4 razy dziennie mniej niż pół łyżeczki.
6. Maseczka ziołowa nr 5 - nakładać na twarz. Obecnie te maseczki nie są produkowane przez Herbapol. Podaje jednak ich skład: korzeń prawoślazu 10 g, kłącze tataraku 10 g, mąka ziemniaczana 25 g, węglan magnezu Magnesium carbonicum 10 g (można zastąpić dolomitem), glinka biała (do 100 g); składniki wymieszać. Proszek rozmieszać z gorącą wodą na papkę i nakładać na twarz (1 godzina), po czym zmyć ciepłą, a nastepnie zimna wodą. W razie potrzeby zastosować naturalny krem.
Węglan magnezu do maseczki (Mg(CO3)x Mg(OH)2x3H2O) można kupić w POCH (kliknij tutaj).
7. Degrosan - zmielić i zażywać 3-4 razy dziennie mniej niż pół łyżeczki. Mogą być problemy w dostaniu tego produktu. Podaję jednak skład: plecha morszczyny 20%, korzeń mniszka 15%, kłącze perzu 10%, ziele krwawnika 15%, ziele fiołka trójbarwnego 10%, kora kruszyny 20%, kwiat lipy 10%, suche, zmielić na proszek. Stosować do sporządzania naparu lub tak jak W. Poprzęcki zalecił spożywać w formie proszku, dobrze popić.

Trądzik - Akne - Acne - Homedr Henryk Różański

Poznań 2006